Річковий рак-зовнішня будова. Місце проживання та спосіб життя

  1. завантажити урок

Перегородіева Тетяна Василівна

вчитель біології

КГУ «Ставропольська середня школа» село Ставрополка

Північно-Казахстанської області

район імені Габіта Мусрепова

завантажити урок

Мета уроку: сформувати теоретичні знання про особливості зовнішньої будови та життєдіяльності класу ракоподібних на прикладі річкового рака в зв'язку з місцем існування; розкрити місце проживання і спосіб життя річкового рака.

завдання:

Освітні: розглянути особливості зовнішньої будови типу членистоногих класу ракоподібних на прикладі річкового рака; виявити характерні риси будови і процесів життєдіяльності ракоподібних; познайомити з місцем проживання і способом життя;

Розвиваючі: розвивати логічне мислення; вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки; вміння порівнювати, узагальнювати. навички самостійної роботи; розвивати комунікативні здібності учнів (навички спілкування).

Виховні: виховувати культуру праці; екологічну культуру, культуру дбайливого ставлення до природи.

Методи уроку:

Словесні - міні-лекція (кластери учнів, пояснення вчителя)

Наочні - фотографії, картинки, малюнки з презентаційної роботи.

Метод самостійної роботи.

Метод колективного рішення творчих завдань.

устаткування:

Інтерактивна дошка, комп'ютер, презентація; пакети із завданням.

Хід уроку:

  1. Організаційний момент - 2 хв.
  2. Актуалізація знань - 7 хв.
  3. Вивчення нової теми - 20 хв.
  4. Закріплення вивченого - 10 хв.
  5. Рефлексія- 2 хв.
  6. Підведення підсумків уроку - 2 хв.
  7. Домашнє завдання-2 хв.

План уроку:

1.Здравствуйте шановні гості і хлопці, я рада вітати вас сьогодні на нашому уроці.

Психологічний настрій 1 мін.- відео позитив.

  1. Актуалізація знань. Слайд 1.

Учитель. Перш ніж перейти до нової теми ми згадаємо, що ми вивчили на минулому уроці.

Учні. Загальну характеристику типу членистоногих.

Перевірка знань.

Кожному учневі лунає картка на правильне судження так \ немає. слайд 2

Додаток 1. Етап 8 балів - 8 питань

1

членистоногі безхребетні

багатоклітинні тварини

Та

ні 2 Тіло членистоногих покрито мантією Та ні 3 Кровоносна система замкнута так ні 4 Хітиновий покрив виконують захисну функцію так ні 5 Відомо більше 1 млн. Видів. так ні 6 Дихальна система: зябра, трахеї і легкі. так ні 7 Тіло поділено на сегменти так ні 8 Є радула що складається з хітинових зубців. так ні

Самоперевірка на дошці слайд з правильними відповідями учні перевіряють і виставляють в лист відповіді правильність балів. Слайд 3.

  1. Етап цілепокладання. Другий етап 15 балів.

У вас на партах лежать конверти з розрізаним малюнком, зберіть його і скажіть, що ви у вас вийшло.

А тепер давайте сформулюємо тему, сьогоднішнього уроку.

Учні разом з учителем, формулюють тему уроку і записують її в зошити. Тема нашого уроку: Річковий рак - зовнішня будова. Місце проживання та спосіб життя. слайд 4

Самостійно мають на меті уроку. слайд 5.

Вам було домашнє завдання скласти кластер на тему - ракоподібні, учні захищають свої роботи. Випереджаючий домашнє завдання.

Розповідь вчителя.

Ракоподібні відомо близько 30 тисяч видів.

(Лунає матеріал для роботи учнів виділяють головне і виступають) слайд -6.

Річкові раки живуть в річках і озерах з чистою водою.

Відео ролик 2. зовнішня будова раку. Тіло складається з головогрудей і черевця. На головогруди знаходяться складні слайд 7-8. очі, дві пари вусиків. На головній його лопаті знаходяться антеннули вусики (органи нюху). На першому сегменті є довгі вусики-антени (органи дотику). Ними він обмацує навколишні предмети. У підставі коротких вусиків знаходиться орган рівноваги і слуху. Верхні щелепи і 2 пар нижніх щелеп виконують роль подрібнення їжі, 3 пари ногочелюстей подача їжі в рот, 5 пар ходильних ніг - пересування, 1 пара перетворена в клешні захист і напад, 5 пар плавальних ніг. Складні очі десятиногих раків розташовуються на стеблинках. Ця особливість розвинулася у них в зв'язку зі слабкою рухливістю. У самців перша і друга пара черевних кінцівок довга, желобовідних і використовується як совокупительний орган. У самки перша пара кінцівок сильно вкорочена, до решти прикріплюються ікра і молодь. Закінчується черевце хвостовим плавником (віялом), утвореним шостий парою широких двуветвистих пластинчастих кінцівок і анальної уплощенной лопатою - тельсоном. Таким чином тіло раку складається з акрона (головний лопаті), за ним слідують 18 сегментів, з яких чотири головних і вісім тулубових зрослися і утворили головогрудь, потім йдуть шість черевних сегментів і анальна лопать.

Слайд 9. Панцир раку - не що інше, як його зовнішній скелет. Періодична линька раків пов'язана з тим, що зростаючий організм тварини перестає вміщатися в стару оболонку, і потрібно її заміна. У шлунку раку утворюється пара сочевицеподібних «Жорнівка» з карбонату кальцію, цей запас дозволяє швидше тверднути покривів раку, «жерновки» зникають після линьки. Мінеральні речовини для панцира раки набирають в тому місці, де мешкають. Крім того, вони мають властивість мімікрії, тобто маскуються. Тому колір живих раків варіюється від світло-зеленого до майже чорного, зустрічаються синьо-зелені, блакитні, зелено-коричневі особини. При варінні окрашивающие панцир речовини, крім червоного, руйнуються, тому варені раки червоні, рожеві або рожево-бежеві.

Примітка. Однак, під впливом термічної обробки даний комплекс з білків і каротиноїдів може легко розпадатися. При цьому астаксантин звільняється і тіло раку набуває червоного кольору.

Розмір тіла раку не рівномірно, але постійно збільшується протягом усього життя. І жорсткий хітиновий панцир, який не росте разом з тілом, періодично стає малий. Коли в старому панцирі стає зовсім тісно, ​​виникає необхідність «обміняти» його на більш просторий. Це і є процес линьки. У природі на частоту таких циклів впливає в першу чергу вік організму, а також стать, стан навколишнього середовища і річні ритми.

Линяє рак скидає не тільки свій зовнішній футляр, а й оболонку зябер, стравоходу, очей і навіть гострих зубів - «шлункової млини», призначеної для дроблення їжі. З усіх твердих частин тіла рак залишає собі лише знаходяться в стінках шлунка білі кальцієві освіти в формі лінзи - гастроліти. Гастроліти - це депо, де в період між линьками накопичується кальцій, який після линьки витрачається на відтворення панцира і інших твердих органів. Виповзає рак зі старого панцира голий, м'який, як масло абсолютно безпорадний і беззахисний Таку складну, часто згубну процедуру рак проробляє за перший рік життя 8 разів, за другий - 5, а потім по 1-2 рази на рік. Особливо небезпечна линька для молоді, тому що маленький, м'який і беззахисний рак стає легкою здобиччю будь-якого хижака. Тому до кінця першого року життя із сотні вилупилися влітку рачків залишається лише близько десятка. відеоролик 3.

Місце проживання слайд 10.

Кожен рак - «індивідуаліст»: живе він окремо від побратимів, якщо копає нору, то тільки для себе, якщо знаходить притулок під каменем або корчем, то захоплює його і пильно охороняє, виставивши назовні клешні. Проте групові закони популяції - ієрархію, домінування, черговість при годуванні - раки неухильно дотримуються; наприклад, молодий рак ніколи не підійде до видобутку, знайденої старим. Саме знайденої: всупереч своєму грізному увазі, раки - мирні тварини, що не мисливці, а збирачі. Вони ні на кого не нападають і вживають в їжу рослини і мертвих тварин, виконуючи роль санітарів водойми.

У пошуках їжі раки виходять з притулків пізно ввечері, всю ніч пасуться і повертаються додому рано вранці, перед сходом сонця. Від притулків вони далеко не йдуть, особливо самки і старі самці. Орієнтуються раки з допомогою органів хімічного почуття - хеморецепторів. Це волоски, розташовані головним чином на антенах, антеннули і лещатах, за допомогою яких рак визначає склад і температуру води, наявність їжі, присутність свого або чужого. Але і бачить рак добре: якщо перед ним поставити дзеркало, рак моментально приймає позу загрози і навіть іноді нападає на «противника». Пізньої осені раки йдуть в глибокі місця водойми.

Спосіб життя.

Більшу частину доби, в літній час 12 -14 годин, раки проводять в норах або інших укриттях. Нори тварини риють самі, довжина нори може досягати 35 см. Якщо забратися в воду у крутого берега річки, біля ставка, то під водою можна знайти ці нори, у кожної з яких лежить земляний горбок. Це рачачі поселення.

Такі ж нори вириті і на дні річки. В кінці нори - розширена камера. Входів в неї може бути два-три. Ці нори раки риють клешнями і ними ж утрамбовують землю.

У спеку рак затикає вхід в нору, відсиджується в ній, нікуди не виходячи. В якості укриттів вони використовують різні предмети, що лежать на дні, і донні нерівності. Зайнявши укриття, рак охороняє його від інших раків, він здатний довгий час використовувати його. Зазвичай раки шукають їжу недалеко від притулку, але при нестачі їжі вони здатні здійснювати значні міграції на 100 і навіть на 250 метрів.

4.Закрепленіе. слайд 11.

Учні по малюнку описують зовнішнє будова раку. Слайд Самоперевірка по слайду. 3 етап 8 балів

Самоперевірка по ответам- слайд 12.

Працюю з текстом: на відповідність слайд 13.

1 Чим вкрите тіло 1 Антеннули 2 Які органи виконують роль дотику 2 У підстави коротких вусиків 3 Де розташовується орган слуху 3 розпадається пігмент забарвлює панцир 4 З скільки відділів складається тіло 4 4 5 Скільки пар ходильних ніг 5 регенерації 6 Роль нюху виконують органи 6 антени 7 скільки мають вусиків 7 5 пар 8 Чому раки при варінні червоніють

8 Хітин 9 Клішні відновлюються 9 2 відділи Внести відповіді:

Взаімопроверка- слайд 14.

1-8, 2-6, 3-2, 4-2, 5-7, 6 1,7-4,8-3, 9-5.

  1. Рефлексія. Слайд 15.

1. Що ми свами сьогодні вивчили?

2.Билі якісь труднощі?

  1. Який ми можемо зробити висновок по сьогоднішньої теми? Ми досягли поставленої мети на початку уроку?

Висновок по цілі учнів: - Які особливості будови річкового рака в зв'язку з місцем існування і способом життя?

Узагальнення по цілі вчителя: Річкові раки живуть річках на дні водойм. Риють нори. Активні вночі. Поїдають рослини, равликів, личинок, падло - санітари водойми. Середній розмір - 16 сантиметрів. Забарвлення темно - сіро - зелена. Самки і самці зовні відрізняються. Кінцівок - 18 пар, вони спеціалізовані для виконання різних ролей. Червонію при варінні фарбують речовини розпадаються тому раки червоніють.

  1. Підведення підсумків уроку. Слайд 16. Подивіться на свої листи оцінювання про оціните себе.

35 - 40 балів - оцінка 5

30 - 34 бали оцінка 4

20 - 29 балів оцінка 3

  1. Домашнє завдання: слайд 17. повторити додатковий матеріал, вивчити основні терміни. Підготувати загадки, прислів'я про раків.

Оцінки поставили в щоденники. Усім дуже дякую. До побачення.

2.Билі якісь труднощі?
Який ми можемо зробити висновок по сьогоднішньої теми?
Ми досягли поставленої мети на початку уроку?
Висновок по цілі учнів: - Які особливості будови річкового рака в зв'язку з місцем існування і способом життя?

Новости